SCHOLAR AWARD

Congratulations!
HS SCHOOLS SCHOLAR AWARD RECIPIENTS 2022

Name

Award

Notes

Akawa, Mya

Triple C Award

 

Anselmo, Giovanni

Arthur Edison Award

 

Ayres, Amanda

Nassau County Legislative Student Citizen Award

 

Bartlett, Atticus

Congressional Letter of Merit

 

Bartlett, Atticus

Kiwanis Scholarship

 

Bartlett, Atticus

SC-GH Lions Scholarship

 

Bartlett, Atticus

Hartman Award

 

Bartlett, Atticus

Harrison-Nagy Scholarship

 

Bartlett, Atticus

D’Avino Scholarship

 

Bartoli, Ava

Rensselaer Medalist Award

 

Bartoli, Ava

Harvard Book Award

 

Begley, Ella

Viking Foundation Scholarship

 

Blumenthal, Ella

Chorus Award

 

Blumenthal, Ella

John Breen Scholarship

 

Brancato, Nicholas

Class of 1963 Scholarship

 

Capitelli, Julia

National School Orchestra Award

 

Capitelli, Julia

Italian Senior Award

 

Cartegena, Brian

Arthur Edison Award

 

Casale, Mary

Colorado Mines Medal

 

Casale, Mary

Social Studies Junior Award

 

Casale, Mary

Latin Junior Award

 

Collins, Dylan

Sen Kaplan Trailblazer Award

 

Cook, Faith

Sen Kaplan Trailblazer Award

 

Cook, Paige

Sen Kaplan Trailblazer Award

 

Cook, Richard

Sen Kaplan Trailblazer Award

 

Crocco, Mia

English Senior Award

 

Crocco, Mia

Theatre Award

 

D’Angelis, Colin

St. Michael’s Book Award

 

Ditrano, Kathryn

American Legion Scholarship

 

Ditrano, Kathryn

Orchestra Award

 

Ditrano, Kathryn

Kiwanis Hebron Scholarship

 

Ditrano, Kathryn

NYS Comptroller Award

 

Ditrano, Kathryn

Bomberick Life Science Award

 

Ditrano, Kathryn

Harrison/Nagy Scholarship

 

Ditrano, Kathryn

Jules Gerver Mock Trial Award

 

Dugan-Matarrita, Kerbelyn

Arthur Edison Award

 

Dulaski, Chelsea

Dance Award

 

Dulaski, Emma

Dance Award

 

Eder, Alexandra

Melnick Scholarship

 

Eder, Alexandra

Sen Kaplan Trailblazer Award

 

Eder, Stephen

Sousa Band Award

 

Feuerborn, Julia

NS SEPTA Scholarship Honorable Mention

 

Freeman, Bella

Jack Morrill Scholarship

 

Fromigia, Antonio

Arthur Edison Award

 

Gaeta, Natalie

Wells Award

 

Gibbons, Ashana

Nassau County Legislative Student Citizen Award

 

Gilliam, Kate

Weisman Chemistry Award

 

Giugliano, Vincent

Culinary Arts Award

 

Glazarev, Faith

St. Bonaventure Award

 

Glickman, Noah

French Senior Award

 

Golden, Alana

English Senior Award

 

Golden, Alana

Melnick Scholarshp

 

Gottfried, Luke

Wilkes Award

 

Graziosi, Brianna

Wilkes Award

 

Ham, Penelope

Wilkes Award

 

Heffernan, Tikdem

U of R Douglass/Anthony Award

 

Huerta-Soto, Alexa

Smith-Lynch Scholarship

 

Hunt, William

Armstrong Jazz Award

 

Hynes, Tara

Nassau DA Shield Award

 

Ikawa, Hannah

Art Supervisors Award

 

Ikawa, Hannah

Sousa Band Award

 

Ikowicz, Joseph

Elmira College Key Award

 

Jable, Effy

St. Bonaventure Award

 

Kaufman, Jack

Clarkson Leadership Award

 

Kenny, Jack Pedone Scholarship  

Kelly, Liam

Business Department Award

 

Kraupner, Andrew

Spanish Junior Award

 

Lando, Rebekah

Performing Arts Service Award

 

Lando, Rebekah

NS Women’s Club Scholarship

 

Lando, Rebekah

D’Avino Scholarship

 

LaPorin, Maggie

English Junior Award

 

Larkin, Kelly

Triple C Award

 

LaRosa, Nicholas

Wells Award

 

Lennon, Heather

Photography Award

 

Lennon, Heather

St. Anselm Book Award

 

Lillis, Jessica

Student Sage Award

 

Livingston, Finley

NS Retirees Scholarship

 

Livingston, Finley

SC-GH Lions Scholarship

 

Lockwood, Samantha

St. Bonaventure Award

 

Maler, Abigail

Elmira College Key Award

 

Malone, Matthew

St. Bonaventure Award

 

Marrone, Taliya

Arthur Edison Award

 

Martini, Daniela

Clarkson Achievement Award

 

Matthews, Brian

Nassau County Exec Award

 

McMahon, Michael

Armstrong Jazz Award

 

Miller, Brendan

Arthur Edison Award

 

Miller, Brendan

Digital Design/Media Award

 

Morello, Michael

Messina Award

 

Morra, Michael

Dr. French Award

 

Morton, Genevieve

Fine Arts Award

 

Mullen, Edward

Gold Coast Scholarship

 

Nelson, Emma

Social Studies Senior Award

 

O’Sullivan, Finn

Math Department Award

 

Orsino, Ella

French Junior Award

 

Owens, James

Theatre Tech Award

 

Park, Annette

Bausch and Lomb Science Award

 

Pastula, Noah

First National Bank Award

 

Pastula, Noah

Bomberick Life Science Award

 

Pastula, Noah

AAPT Physics Award

 

Pepe, Deanna

Cradle of Aviation Space Env Science Award

 

Perrotta, Lily

NYSCAME Leadership Award

 

Popowitz, Amanda

NS Women’s Club Scholarship

 

Popowitz, Amanda

AAPT Physics Award

 

Popowitz, Amanda

D’Avino Scholarship

 

Reagan, Fiona

Latin Senior Award

 

Recine, Luca

PE Award

 

Reynaldo, Juliet

Arthur Edison Award

 

Rodriguez, Debora

Smith-Lynch Scholarship

 

Rodriguez, Matthew

Band Award

 

Ryder, Allison

Paolillo Scholarship

 

Sabooni, Ryan

Chorus Award

 

Samtani, Madalyn

St. Michael’s Book Award

 

Schatz, Nora

Spanish Senior Award

 

Schwab, Abigail

Orchestra Award

 

Segal, Isabel

Arthur Edison Award

 

Segal, Isabel

NS PTO Scholarship

 

Segal, Isabel

Ten Haagen Scholarship

 

Shane, Paige

Sen Kaplan Trailblazer Award

 

Shonik, Ruben

Cradle of Aviation Space Env Science Award

 

Shonik, Ruben

U of R Eastman Award

 

Shonik, Ruben

Mandarin Junior Award

 

Shusterman, Ziv

NS SEPTA Scholarship

 

Sierra, Aracelly

PTO Lifetouch Scholarship

 

Silverstein, Lanie

St. Bonaventure Award

 

Stella, Liliana

St. Lawrence Book Award

 

Stella, Liliana

Italian Junior Award

 

Stiffler, Gabriella

Wilkes Award

 

Topol, Danielle

Gold Coast Scholarship

 

Topol, Lyndsey

Business Award

 

Topol, Lyndsey

Chatham Book Award

 

Truskinovsky, Norimi

PE Award

 

Vaccaro, Ava

Nassau Comptroller Award

 

Valensisi, Jessica

Fashion Design Award

 

Valensisi, Jessica

NS Retirees Scholarship

 

Valensisi, Jessica

SC-GH Lions Scholarship

 

Valensisi, Jessica

North Shore Scholarship

 

Vanchieri, James

Performing Arts Service Award

 

Vasilakis, Christina

Mandarin Senior Award

 

Vira, Aaryan

Kittleberger Award

 

Vulpis, Keeghan

Brala Scholarship

 

Wang, Loretta

Orchestra Award

 

Wasniewski, Mia

Photography Award

 

Winchester, William

Congressional Letter of Merit

 

Wu, Gina

Computer Science Award

 

Wu, Gina

U of R Xerox Award

 

Ye, Michael

English Junior Award

 

Ye, Michael

Student Sage Award

 

Zhan, Ian

Technology Award

 

Zhan, Ian

Theatre Tech Award

 

Zhao, Eileen

Orion Award

 

Zhao, Eileen

Weisman Chemistry Award

 

Zhao, Eileen

D’Avino Scholarship